Merkel İçin Sonun Başlangıcı Mı?

ALMANYA’nın 7. Başbakanı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gerhard Schröder, 2000’li yılların ortalarına doğru hem partisinin tabanı, hem de sol kanadı ile ciddi bir görüş ayrılığı ve gerginlik yaşadı. Bu gerginliğin ve görüş ayrılığının nedeni, ’HARTZ IV’ olarak bilinen sosyal sistemi ve işpiyasasını içeren ’Gündem 2010’ adlı reform politikasıydı.

Sendikalar başta olmak üzere SPD tabanı buna sert tepki gösterdi. SPD sol kanadının öncüsü konumundaki Sosyal Demokrat politikacılar da. Ama Schröder reform planında ısrarlıydı. Küçük ortak Yeşiller de kendisine tam destek veriyordu bu konuda.

Schröder, "Ben Başbakanlık görevime yoğunlaşmak istiyorum" diyerek 6 Şubat 2004’te, 1999 yılında üstlendiği SPD Genel Başkanlığını bırakacağını resmen ilan etti. ve bıraktı da.

İşte o günlerde anamuhalefet lideri olan Almanya’nın şu andaki Başbakanı ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Schröder’in parti liderliğini bırakmasının hata olduğunu söyledi. Merkel, "Bu, kırmızı-yeşil koalisyonun (SPD-Yeşiller) sonunun başlangıcıdır. Bu, Schröder’in başbakanlığının sonunun başlangıcıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Gerçekten de öyle oldu. 2005 yılı mayıs ayında yapılan Kuzey Ren Vestfalya (KRV-NRW) Eyalet Parlamentosu seçimlerinde SPD’nin hezimete uğraması üzerine, federal düzeyde genel seçim yolunu açmak için Schröder, güven oyu istedi. Tabii ’danışıklı dövüş’ olduğu için güven oyu alamadı ve erken seçim yolu açıldı.HABER: ESENGÜL AKAN

İPEKYOLU HABER ALMANYA

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz