İpek Yolu Haber Ajansı

Meme Kanseri Konferansı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Sakman, meme kanserinin kadınlarda en ölümcül kanser türü olmakla beraber kansere bağlı ölümlerin de yüzde 20’sini oluşturduğunu belirttiÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Sakman, meme kanserinin kadınlarda en ölümcül kanser türü olmakla beraber kansere bağlı ölümlerin de yüzde 20’sini oluşturduğunu belirtti.

Sakman, Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Kulübü tarafından düzenlenen Meme Kanseri Konferansı’nda her dört kadından birinin meme kanseri şikayetiyle doktora başvurduğunu kaydetti.

Muayene ve erken tanının hayat kurtardığını dile getiren Sakman, meme kanserinin anormal hücre kümelerinin memede gelişmesi olduğunu belirtti.

Günümüzde her dört kadından birinin meme kanseri şikayetiyle doktora başvurduğunu vurgulayan Sakman, "Doktora başvuran kadınların yüzde 80’inde iyi huylu bir meme hastalığı, yüzde 20’sinde ise meme kanserine rastlanılıyor. Meme kanseri kadınlarda en ölümcül kanser türü olmakla beraber kansere bağlı ölümlerin de yüzde 20’sini oluşturuyor. Günümüzde her sekiz kadından birinde meme kanseri hastalığı görülüyor." ifadelerini kullandı.

Sakman, hastalığın risk faktörlerinin kesin olarak bilinmediğini, östrojen, genetik, çocuk sahibi olmamak, emzirmeme, beslenme, alkol, radyasyon ve fiziksel aktivite azlığı gibi faktörlerin risk gurubunda bulunduğunu kaydetti.

Meme kanserinden korunmak için doğumun erken yaşta yapılması, doğum kontrol ilaçlarının ilk doğumdan önce kullanılmaması, menopoz sonrası gerekmedikçe hormon tedavisinin uygulanmaması gerektiğini belirten Sakman, korunmada az yağlı gıdalarla beslenmenin önemli olduğunu bildirdi.
haber: ASLIHAN ERDEM

İPEKYOLU HABER ADANA

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz