Kredi kartı kullanımına bağlı gelişen dolandırıcılık yöntemleri

         Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık ve e-ticaret gelişmiş bunlara bağlı olarak banka ve kredi kartı kullanımı yaygınlaşmıştır. Kredi kartlarının vatandaşlara sağladığı uzaktan ödeme imkanı dolandırıcıların farklı yöntemler geliştirmesine sebep olmuştur. Bankalar güvenli ödeme sistemlerini zamanla geliştirse de bu önlemler yeterli olmamakta mağduriyetlerin önlenmesi için kart sahiplerinin kredi kartları ve ödeme sistemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

         Uzaktan ödeme yaparken kart sahibinden istenilen bilgiler nelerdir?

       Uzaktan ödeme yani temassız alışveriş kart bilgilerinin alışveriş yapılacak firmaya bildirilmesi suretiyle gerçekleşir. Bu ödeme yöntemine ‘’Mail Order’’ da denmektedir. İnternet sitesi üzerinden veya telefon ile ödeme yapmak istediğinizde sizden kart bilgilerinizi bildirmeniz veya ödeme ekranına girmeniz istenir. Bu bilgiler,  isminiz ,kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli kredi kartı numarası, yine ön yüzünde bulunan son kullanma tarihi ile kartınızın arka yüzünde bulunan ve genellikle 3 haneli olan güvenlik kodudur.

         Kredi kartınızın şifresiz kullanıma açık olması mağduriyetinize sebep olabilir.

       Kredi kartı bilgilerinizi alışveriş yapacağınız sitenin ödeme ekranına girdiğinizde eğer kredi kartınız temassız alışverişe açık ve bankanız kredi kartınızın uzaktan şifresiz olarak kullanımına izin vermiş ise kart bilgilerinin girilmesi ile ödemeniz onaylanacaktır Kredi kartı bilgileriniz herhangi bir şekilde başkaları tarafından ele geçirilmiş olması durumunda uzaktan yapılan işlemlerde şifre gerekmeyeceğinden kartınızdan bilginiz dışında  para çekilebilecektir. Kartınızın şifresiz kullanıma açık ise kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak veya bankaya doğrudan başvurarak kartınızı şifresiz kullanıma kapatınız.

          Ödemelerinizi mutlaka 3 Boyutlu güvenlik (3D Security) sistemi kullanarak gerçekleştiriniz.

         3D security uzaktan ödeme yapmanın en güvenli yoludur. Günümüzde internet ve telefon üzerinden yapılan ödemelerin büyük bir kısmı bu yöntemle gerçekleşmektedir. Bu ödeme yönteminde kart bilgilerinizi ekrana girip ödemeyi onayladıktan sonra sistem ekranı kartınızın bağlı olduğu bankanın web sitesine yönlendirerek cep telefonunuza bir şifre gönderir ve sizden telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi ekrana girmenizi ister. Telefonunuza bankanız tarafından gönderilen mesajda gerçekleştirmek istediğiniz işleme ait ödeme miktarı ile birlikte bir şifre yer alır. Her ödeme işleminde değişen tek kullanımlık şifreyi ödeme ekranına girmediğiniz sürece ödeme işlemi onaylanmaz. Bu ödeme yönteminde ödemeyi şifrenizle onaylamış olursunuz. Kartınızdan çekilecek olan tutarı telefonunuza gelen mesajda görebileceğinizden size üst düzey bir güvenlik sağlar.

          Nasıl dolandırılıyoruz?

        Son zamanlarda yaygın olan dolandırıcılık yöntemlerinden bahsedecek olursak şüphesiz ki bunların başında telefon dolandırıcılığı gelmektedir. Dolandırıcılar yasa dışı yollarla bütün kart bilgilerini ele geçirse de şifresiz kart çekim işlemi yapmazlar. Şifresiz gerçekleştirilen çekim işlemlerine kolaylıkla itiraz edilebileceğinden işlemler genellikle şifreli olarak 3D security yöntemi ile gerçekleştirilir. 

        Şubat aylarında yakalanan İstanbul merkezli dolandırıcılık örgütü binlerce kişiden 15 milyon liradan fazla haksız kazanç sağladı. Örgüt banka çalışanı olan üyesinden yararlanarak banka müşterilerinin bütün bilgilerini elde etti. Örgütün hedefinde daha önce ilgili banka aracılığı ile sağlık sigortası yaptırmış vatandaşlar vardı. Çağrı merkezi olarak çalışan dolandırıcılar sigorta yaptıran kart sahiplerini arayarak  sigorta yapılan müşteri bankasından aradıklarını daha önce sağlık sigortası yaptırılmış olduğunu, sigortayı yenilemeleri veya iptal etmeleri gerektiğini, yenileme ve iptal yapılmaz ise icra takibi yapacaklarını beyan ettiler. Kart sahiplerine gelen çağrı numarası müşterileri olduğu bankanın numarasına benzediğinden bir çok vatandaş bu kişilerin gerçekten bankadan aradığını zannederek onlara inandı ve büyük bir kısmı var olan sağlık sigortalarını iptal etmek istedi. Ancak dolandırıcılar iptal işlemi için kredi kartı bilgilerini istedi ve kart bilgilerini kullanarak çekim yaptı. Dolandırıcılar iptal işleminin onaylanması için cep telefonuna gelen şifrenin kendilerine bildirmesi gerektiğini belirttiğinden kart sahipleri telefonlarına gelen şifreyi de dolandırıcılara bildirdiler. Sonuç olarak işlem şifreli olarak güvenli ödeme yöntemiyle gerçekleşmiş oldu. 

        Eğer kredi kartınızdan bilginiz dışında para çekildiyse öncelikle durumu bankanıza bildiriniz. İşlem şifresiz gerçekleştiyse banka işlemin iptalini sağlayacaktır. İşlem şifreli olarak gerçekleştirilmiş ise zaman kaybetmeden savcılığa şikayet ediniz. 

         Hiç bir kişi, kurum veya kuruluş kart bilgilerinizi kartınızdan para çekme amacı dışında sizden istemez. Kart bilgilerinizi üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Telefonunuza gelen hiç bir şifreyi de başkalarına bildirmeyiniz.

      mehmetumuterdem@hotmail.com


Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Av. MEHMET UMUT ERDEM  ADANADAN YAZIYOR

Av. MEHMET UMUT ERDEM ADANADAN YAZIYOR

MERNİS ADRESİNİN TEBLİGAT HUKUKU BAKIMINDAN ÖNEMİ

23.09.2018

MERNİS ADRESİNİN TEBLİGAT HUKUKU BAKIMINDAN ÖNEMİ Sevgili okurlar,  bu yazım...


Devamını Gör
Av. MEHMET UMUT ERDEM  ADANADAN YAZIYOR

Av. MEHMET UMUT ERDEM ADANADAN YAZIYOR

ZİLYETLİĞE DAYANAN TESCİL DAVALARI

14.08.2018

 ...


Devamını Gör