MERNİS ADRESİNİN TEBLİGAT HUKUKU BAKIMINDAN ÖNEMİ

MERNİS ADRESİNİN TEBLİGAT HUKUKU BAKIMINDAN ÖNEMİ

Sevgili okurlar,  bu yazımızda sizlere  mernis adresi başka  bir deyişle adres kayıt sisteminde kayıtlı olan adresinizin önemi hakkında bilgi vereceğiz. Ansiklopedik olarak “MERNİS, merkezi nüfus idare sisteminin kısa adıdır.En basit anlamda mernis adresi Nüfus Müdürlüğüne bildirdiğiniz yasal adresinizdir. Yasal olarak herkesin sistemde kayıtlı bir adresinin olması zorunludur.Sisteme kayıtlı bir adresiniz var ise ve gerçekten bildirdiğiniz adreste ikamet ediyorsanız, resmi kurumların size ulaşması mümkün olacak ve adınıza gönderilmiş belgelere ulaşabileceksiniz.Bu durumda hak kaybına uğrama ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

Nüfus sisteminde kayıtlı olan adresinizde ikamet etmiyorsanız ne gibi sorunlarla karşılaşacaksınız?

Yasal adresinizde bulunmamanız durumunda oy kullanamazsınız, çocuğunuzu başka bir adreste bulunan okula kaydettiremezsiniz, bunun gibi bir çok örnek sayabiliriz. Ancak karşılaşabileceğiniz en büyük sorun sorunlardan biri tebligat hukuku bakımından doğmaktadır. Kanunlarımız belirli koşullarda adresinize gönderilen tebligatı almış sayarak tebligat içeriğinden haberdar olduğunuzu kabul etmektedir.

Tebligat kanununa göre tebligat tebligat gönderilecek şahsın bilinen en son adresine yapılır.Örneğin size karşı bir dava açıldı ve davalı oldunuz.Bu durumda mahkeme size tebligat göndermek zorunda mahkeme doğrudan sizin adresinizi araştırmaz. Davacı dava dilekçesinde bilinen adres olarak sizin adresinizi bildirmiştir. Tebligat davacının bildirdiği adrese yapılır. Bildirilen adresin bilinen en son adres olduğu kabul edilir. Peki örneğimize devam edelim. Tebligat bilinen en son adrese yapıldı ve size adreste oturmuyorsunuz. Postacı geldi sizi bulamadı.Komşularınız postacıya taşındığınızı söyledi. Bu durumda tebligat mahkemeye iade edilir. Tebligatın iade edilmesi durumunda mahkeme sizin orada yaşamadığınızı anlamış oldu. Dava halen devam edecek mahkeme size kanuna uygun bir tebligat yapmaya,  hakkınızda açılan davadan sizi haberdar etmeye çalışacaktır.

Tebligat kanununa göre bilinen en son adrese tebligat yapılamaması durumunda tebligat mernis adresine yapılır.Yukarıda bilinen en son adresinize tebligat yaptık ve iade edildi. Bu sefer tebligat mernis adresine yani nüfus kayıt sisteminde bulunan adresinize gönderilir.Tebligat yine iade edilir size ulaşılamaz ise tebligat tekrar mahkemeye iade edilir.

Mahkeme size iki kez tebligat gönderdi ve ikisinde de tebligat size ulaşmadı. Sistemde kayıtlı adreste de oturmuyorsunuz. Mahkeme mernis adresinize son kez tebligat yapar. Bu tebligatın üzerine tebligatta yazılan adresin mernis adresi olduğu şerhini düşer. Bunun anlamı tebligatın artık iade edilemeyeceğidir. Postacı adresinize son kez gelir ve sizi bulamaz ise tebligatı mahalle muhtarına veya ihtiyar heyeti azalarından birine tebliğ eder.Sizin kapınıza da tebliğ alanın bilgilerini içeren bir ihbarname yapıştırır.Bu İhbarnamenin yapıştırıldığı tarih tebliğ tarihi sayılır.

Yukarıda açıkladığımız aşamalar tamamlandıktan sonra tebligat kanuna uygun yapılmış oldu. Hakkınızda dava açıldı davadan haberdar olmadınız.Ama kanuna göre tebligatın içeriğinden ve açılan davadan haberdar olduğunuz varsayılacaktır. Davadan haberdar olmadığınız için kendinizi savunamadınız. Savunma yapmadığınızdan büyük olasılıkla davayı kaybedeceksiniz. Hak kaybınız ise açılan davanın niteliğine göre değişecektir. Size karşı alacak davası açıldıysa  bütün mallarınız haczedilip satıldıktan sonra davadan haberdar olabilirsiniz. 

Sonuç olarak Nüfus kayıt sistemindeki adresinizin doğru olmaması çok ciddi sonuçlar doğurabilecektir. Hak kaybına uğramamak için sistemdeki adresinizi kontrol etmeyi unutmayın. J

mehmetumuterdem@hotmail.com

Avukat Mehmet Umut ERDEM

Adana Barosu

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Av. MEHMET UMUT ERDEM  ADANADAN YAZIYOR

Av. MEHMET UMUT ERDEM ADANADAN YAZIYOR

ZİLYETLİĞE DAYANAN TESCİL DAVALARI

14.08.2018

 ...


Devamını Gör
Av. MEHMET UMUT ERDEM  ADANADAN YAZIYOR

Av. MEHMET UMUT ERDEM ADANADAN YAZIYOR

Kredi kartı kullanımına bağlı gelişen dolandırıcılık yöntemleri

25.09.2017

         Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık ve e-ticaret gelişmiş bunlara bağlı olarak banka ve kredi kartı kullanımı yaygınlaşmıştır. Kredi kartlarının vatand...


Devamını Gör